Czy języki skandynawskie są trudne?

Zerophoto, fotolia.com, #90206387

Zerophoto, fotolia.com, #90206387

Języki skandynawskie uchodzą za takie, które mogą przysporzyć sporo problemów podczas nauki. Należą do grupy języków germańskich, a używa ich 18 milionów ludzi. Dlaczego warto się ich uczyć i jakie korzyści może przynieść ich znajomość?

 

Język szwedzki

Szwedzkiego używa 10 mln osób. Przede wszystkim używa się go w Szwecji, ale również w Norwegii, Estonii i Finlandii. W tych państwach jest on drugim językiem urzędowym. Dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się szwedzkiego, będzie znajomość niemieckiego. Z kolei szwedzki pomaga w nauce norweskiego. Warto tutaj też wspomnieć, że istnieje dialekt sztokholmski i to na nim oparty jest urzędowy język szwedzki. Interesujący może być tu fakt, że język szwedzki pochodzi od języka staronordyjskiego, który zapisywany być pismem runicznym. W szwedzkim występuje 29 liter, z czego 3 nie występują w polskim. Są to: å, ä i ö. To trochę tak, jak z naszymi ą i ę.

 

flag-492313_1920

 

Język norweski

Językiem norweskim posługuje się 5 mln osób. Co sprawia największą trudność w używaniu go? To język o silnie zaakcentowanych dialektach. Dzięki nim (podobnie jak w języku polskim) można łatwo wywnioskować, skąd pochodzi mówiąca osoba. Przyjęło się, że wśród języków skandynawskich właśnie norweski jest najprostszy. Dlaczego? Ma łatwiejszą wymowę niż język duński, a gramatykę mniej skomplikowaną niż szwedzki (w norweskim nie odmieniamy przez osoby ani przez przypadki). Powszechnie w Norwegii używa się dwóch form tego języka – bokmål, którą posługuje się 3,5 miliona osób oraz nynorsk, którą mówi blisko 700 tysięcy mówiących.

 

samott, fotolia.com, #108700709

samott, fotolia.com, #108700709

 

Język fiński

Język fiński wcale nie powinien być zaliczany do grupy języków skandynawskich. Wprawdzie geograficznie znajduje się na tym terenie, jednak pochodzi z grupy języków ugrofińskich. Bliżej mu więc do estońskiego czy węgierskiego niż norweskiego. Języka tego używa 6 mln użytkowników. Mówi się nim przede wszystkim w Finlandii, ale usłyszeć można go też w Szwecji i Republice Karelii w Rosji. Co ciekawe, język ten istnieje w dwóch odmianach – oficjalnej – yleiskieli oraz mówionej – puhekieli.

 

Poniżej przestawiamy kilka czasowników, które są związane ze zmysłem słuchu. Obrazują one, jak kłopotliwa może być nauka tego języka.

kuullasłyszeć

kuulua – słychać, być słyszanym; również: należeć, składać się z; obchodzić; musieć

kuunnellasłuchać

kuulostaa + LTA – brzmieć

 

Przyznajcie, że nie jest to łatwe do zapamiętania. Tym bardziej podziw i uznanie należy się tym, którzy podejmują się nauki fińskiego. Na „zachętę” dodamy jeszcze, że w języku fińskim występuje 15 przypadków i 6 czasów.

 

Wszystkich, którzy chcą zapisać się na kurs językowy lub poszukują biura, które wykona tłumaczenia przysięgłe we Wrocławiu, serdecznie zachęcamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszej strony yellow.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *