Mnemotechnika w nauce języków obcych

necobelac.eu

necobelac.eu

Mnemotechniki — wiele osób z pewnością słyszało to hasło, ale nie wie do końca, z czym należy je wiązać. Otóż są to metody nauki, które pozwalają zapamiętywać daty, hasła komputerowe, numery PIN kart do bankomatów, numery telefonów, słówka i ważne treści. Techniki szybkiego zapamiętywania mogą być treningiem pamięci, dzięki któremu poprawimy koncentrację, ale jednocześnie pozwolą nam szybciej, skuteczniej i łatwiej przyswoić wiedzę. Dziś przedstawimy Wam kilka prostych metod, dzięki którym nauka — zwłaszcza języka obcego, będzie jeszcze przyjemniejsza.

 

Metody zapamiętywania — po co nam one?

Zapamiętywanie oraz przetwarzanie informacji, pozyskanych przez nasz umysł, to złożone procesy. Mózg to niezwykle skomplikowany i rozbudowany organ, który składa się z dwóch części — półkul. Lewa półkula mózgu odpowiada za umiejętności analityczne i to w niej ma miejsce logiczne myślenie, liczenie, racjonalne i techniczne czynności. Z kolei półkula prawa odpowiada za funkcje artystyczne naszego mózgu. To ją wykorzystujemy, wykonując czynności kreatywne, wizualne czy muzyczne. Niestety, mając nawet najlepiej rozwinięty mózg, nie przyswoi wiedzy sam. Wiele osób stara się więc znaleźć magiczny sposób, dzięki któremu wiedza sama zagnieździ się w głowie. Z pomocą przychodzą mnemotechniki, czyli patenty na łatwiejsze zapamiętywanie. Przyjrzyjmy się kilku przykładom mnemotechnik.

 

Metoda Słów Zastępczych

Polega na kojarzeniu. Jak z niej skorzystać?

  1. Najpierw szukamy słowa, które brzmi podobnie do tego, które chcemy zapamiętać.
  2. Zwracamy uwagę na to, aby oznaczało ono jakiś konkretny przedmiot, a nie nic abstrakcyjnego.
  3. Staramy się skojarzyć znaczenie obcego słówka ze znanym nam, które brzmi podobnie (lub nawet z kilkoma).
  4. Układamy historyjkę z użyciem kojarzonego słowa.Słówko: Hund (z języka niemieckiego) = pies — Kund’el (człon kund brzmi podobnie jak Hund). Wyobraź sobie kundla, którego wyprowadzasz na spacer. Po chwili przebiega obok Ciebie sąsiadka, która również ma kundelka. Pieski zaczynają się ze sobą przyjaźnie bawić, a Ty rozmawiasz z koleżanką. Kundel zaczyna głośno szczekać i podskakiwać do Twojej nogi — zdecydowanie chce się bawić. Poczuj zapach jego sierści i usłysz dźwięk jego szczekania. Teraz nie zapomnisz, że Kund’el to Hund po niemiecku!

 

mojapsychologia.pl

mojapsychologia.pl

 

Mapy myśli

To druga technika, która również doskonale sprawdza się podczas nauki języków obcych. Pomaga nie tylko w zapamiętywaniu słówek, ale i całej gramatyki. Może zostać na niej rozpisane niemal każde zagadnienie — również z innych dziedzin niż języki. Jednak w przypadku nauki np. angielskiego mogą one służyć do rozpisywania całych struktur gramatycznych lub schematów oraz właściwych im przykładów.

Np.: czasy gramatyczne w języku angielskim
Głównym motywem, który rysujemy, jest zegar lub coś innego, co kojarzy się z czasem, np. klepsydra.
Od zegara odchodzą główne gałęzie, którymi są kolejne czasy gramatyczne — The Present Continuous, The Present Simple, The Past Perfect i inne. Do każdego możemy także dopisać właściwe przykłady.

 

Fiszki

Na koniec prezentujemy krótkie wyjaśnienie na temat trzeciej metody — fiszek. Zachęcamy do obejrzenia!

 

Wszystkie osoby zainteresowane nauką języków obcych, np. kursem hiszpańskiego we Wrocławiu, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *