Język włoski – czego o nim nie wiecie?

PMPZ3QCY0U

Język włoski uchodzi wśród europejskich za jeden z łatwiejszych. Bardzo melodyjny, śpiewny, brzmiący radośnie. Nie zmienia to jednak faktu, że nauka może przysporzyć pewnych trudności. Dziś chcemy przedstawić Wam kilka ciekawostek na temat języka włoskiego, o których mogliście nie słyszeć do tej pory i które mogą wprowadzić Was w zdziwienie.

 

Czego o języku włoskim nie wiecie?

Istnieje szereg prawidłowości, które mogą zaskoczyć, a dla rodowitych Włochów nie są niczym dziwnym. Na początek warto chyba wspomnieć o tym, że w języku włoskim nie pojawiają się w ogóle litery: K, Y, W, X, J. Może nigdy nie zwróciliście na to uwagi, ale każde włoskie słowo kończy się na samogłoskę: i, a, e, o lub u.

 

Brzmienie a znaczenie

Istnieją w języku włoskim niektóre słowa, których znaczenia nigdy byśmy się nie domyślili. Każdy Polak, słysząc słowo colazione, pomyślałby chyba o kolacji. Tymczasem okazuje się, że to nic innego, jak… śniadanie. I jak tu zwyczajnie się najeść? Podobnie jest ze słowem secreto. Chyba wszyscy pomyślimy bez zastanowienia, że to sekret, tajemnica. W rzeczywistości jest to jednak… wydzielina. Odbiega znaczeniem od sekretu, prawda?

 

E9E804B2E0

 

Najdłuższy wyraz

Najdłuższym wyrazem w języku włoskim jest precipitevolissimevolménte. Po polsku każdy wie, co oznacza „na łeb na szyję”. W języku włoskim to samo oznacza właśnie słowo: „precipitevolissimevolménte”.

 

Ile osób posługuje się językiem włoskim?

Bardzo trudno jest ustalić ogólną liczbę osób, które posługują się na co dzień językiem włoskim. Niektóre dane podają nawet 200 milionów użytkowników. Realna liczba mówiących po włosku to blisko 62 miliony. A gdzie poza Włochami porozmawiamy też w tym języku? Najprędzej w Albanii, Brazylii, Erytrei, Etiopii oraz na Malcie. Jak widać, Europa ukochała sobie inne języki. A szkoda.

 

A oto jak naukę języka włoskiego ujął Monty Python:

 

Wszystkich, którzy chcą nauczyć się języka włoskiego, a także tych, którzy znają go już, lecz chcieliby podnieść swoje kompetencje, zapraszamy do kontaktu. Służymy pomocą także w kwestii tłumaczeń z i na język włoski. Nasza oferta również dotyczy tłumaczeń przysięgłych. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pojawiające się pytania, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 71 344 80 01 lub naszym serwisem NON STOP +48 662 199 990.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *