Świat języków – najdziwniejsze języki świata

girl showing painted hands

Cały świat mówi dziś po angielsku, niemiecku, hiszpańsku. Mało kto wie, że istnieją jeszcze języki, którymi potrafi posługiwać się raptem kilkaset osób. To zdecydowanie jedne z najdziwniejszych języków świata. Szacuje się, że wraz z końcem XXI wieku 90 proc. z nich całkowicie zniknie z kuli ziemskiej, za sprawą wyparcia przez najpopularniejsze języki. Poznajcie zatem kilka z tych, którymi mówi się obecnie najrzadziej.

 

  • sentinel

W tym języku mówi obecnie 250 Sentinelczyków z archipelagu Adamanów w Indiach. Jest on znany z tego, że wciąż pozostaje niezbadany przez naukowców. Język ten jest poważnie zagrożony wymarciem — posługuje się nim zaledwie (co najwyżej!) 250 osób. Co więcej, od czasów paleolitu ani jeden Sentinelczyk nie opuścił wyspy o powierzchni 60 km kw. Są tego dobre i złe strony — z pewnością dzięki temu mieszkańcy wyspy przetrwali, ale z drugiej strony w konsekwencji ich izolacji nikt nie poznał jeszcze tego języka i niewielkie są szanse na to, że komukolwiek się to uda. Wobec tego można powiedzieć o nim jedynie tyle, że wciąż pozostaje nieodkryty.

 

  • pirahã

Potrafi się nim posługiwać 300 Indian Piraha z Amazonii. Ich alfabet składa się jedynie z 11 głosek, w tym 8 spółgłosek i 3 samogłosek. Najciekawsze w tym języku jest to, że nie istnieją w nim określenia kolorów ani liczb — wszystko to jest opisane słownie, wyjaśnione. Warto też nadmienić, że Indianie Piraha nie posługują się zbyt bogatym słownictwem podczas określania więzów krwi. I tak na przykład jednym i tym samym wyrazem określa się i matkę, i ojca. Z kolei na pozostałych członków rodziny nie ma żadnych nazw! Zdania budowane są bardzo prosto, ale gramatyka pirahã bywa też i zawiła— czasownik odmieniany jest przez aż 16 kategorii.

 

FOT. EAST NEWS/LEHTIKUVA/MAURI RAUTKARI

FOT. EAST NEWS/LEHTIKUVA/MAURI RAUTKARI

 

  • nuxálk

To język 200 Indian z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Co go wyróżnia? Przede wszystkim dziwić może fakt, że w przeciwieństwie do reszty istniejących języków, w nuxálk nie dzieli się wyrazów na sylaby. Jak to możliwe? Otóż okazuje się, że nie zawierają one w ogóle samogłosek. Literatura nazywa plemię posługujące się językiem nuxálk jako Bella Coola, jednak oni sami nie akceptują tej nazwy.

 

nuxalk.net

nuxalk.net

 

  • hopi

Tym językiem włada na co dzień 500 Indian Hopi z Arizony w USA. W tym języku nie określa się czynności jako przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Mówi się o nich jako o zdarzeniach, przewidywaniach oraz uogólnieniach. Indianie Hopi nie przykładają wagi do chronologicznej sekwencji wydarzeń, ale do tego, jak odbierał je ich wykonawca.

 

Jak widać, trudno byłoby dziś nauczyć się tych języków. Pozostaje więc poznawanie tych nieco popularniejszych. Wszystkie osoby zainteresowane nauką języków obcych, serdecznie do nas zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *